Potrzeby komunikacyjne w sytuacji kryzysowej skłaniają do szukania rozwiązań pozwalających na szybkie uruchomienie na miejscu zdarzenia systemu łączności. Konieczna jest integracja różnych kanałów łączności w jeden niezawodny i uniwersalny system komunikacyjny. Przykładem są wozy dowodzenia i łączności Państwowej Straży Pożarnej, które zobaczymy 21 kwietnia 2016 na konferencji "Pięć żywiołów" oraz 17-19 czerwca 2016 r. podczas Parady Robotów - Droniady.

Wóz dowodzenia i łączności PSP
Wóz dowodzenia i łączności PSP

Poznańskie służby ratownicze przygotowują się do uroczystych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które odbędą się 14 kwietnia. Bezpieczeństwo trzeba zapewnić zarówno przedstawicielom najwyższych władz (prezydent, posłowie i senatorowie), jak i tysiącom uczestników obchodów. 31 marca na INEA Stadionie w Poznaniu przeprowadzono ćwiczenia z udziałem strażaków, policji i ratowników medycznych. “Ćwiczenia stały się okazją do współdziałania służb ratowniczych a także do sprawdzenia możliwości nowego samochodu batalionowego dowodzenia i łączności” – informuje mł. bryg. Rafał Brodziak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,

Stanowiska dyspozytorskie w wozie dowodzenia i łączności
Stanowiska dyspozytorskie w wozie dowodzenia i łączności

Samochód dowodzenia i łączności to mobilne centrum zarządzania działaniami służb ratowniczych. Jego najważniejsze zadanie to zapewnienie niezawodnej łączności między różnymi służbami biorącymi udział w akcji. W grę wchodzą telefony komórkowe i stacjonarne, radio i wideo. Jak je połączyć?

Przedział sztabowy
Przedział sztabowy

Taki system powinien być przede wszystkim mobilny – im szybciej przyjedzie na miejsce zdarzenia, tym lepiej. Jego czas uruchomienia musi być liczony w minutach, by jak najszybciej zapewnić łączność służbom operującym na miejscu zdarzenia. Poza tym powinien móc integrować różne kanały komunikacyjne, takie jak łączność radiotelefoniczna w dowolnym standardzie, łączność komórkowa, klasyczna telefonia PSTN czy telefonia wideo w sieciach IP – wyjaśnia Łukasz Muchowski z Ventus Communications, firmy odpowiadającej za wdrożenie systemu integrującego różne kanały komunikacji.
Niezwykle istotne jest, aby system posiadał wbudowane stacje bazowe wraz z instalacjami antenowymi dla krytycznych systemów komunikacyjnych, takich jak łączność radiotelefoniczna. Operator pracujący na miejscu musi mieć możliwość pełnego zarządzania systemem, w tym dowolnego zestawiania różnych kanałów łączności w grupy komunikacyjne oraz możliwość automatyzacji tworzenia takich grup w sytuacjach określonych procedurami postępowania.

System łączności powinien integrować się z systemami komunikacyjnymi dostępnymi na miejscu zdarzenia, ale to nie wystarczy. “Gdyby zabrakło łączności z systemami zewnętrznymi, system musi działać niezależnie – inaczej służbom grozi paraliż komunikacyjny” – mówi Łukasz Muchowski. Nie możemy też zapominać o kompatybilności – system nie powinien być dedykowany do obsługi rozwiązań jednego producenta, by nie ograniczać możliwości integracji z rozwiązaniami innych dostawców.

Podczas swojej prezentacji 21 kwietnia Łukasz Muchowski,Ventus Communications, 
pokaże przykład wdrożenia systemu integrującego różne kanały komunikacji 
spełniającego wymienione wyżej wymagania. Serdecznie zapraszamy.
Przedział sztabowy
Przedział sztabowy