Droniada 2019 już za nami, czas na podsumowanie największego w Polsce konkursu akademickiego w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. Ostatecznie wzięło w nim udział 8 zespołów z 6 politechnik, wspieranych przez wolontariuszy z Radio Pałacc Collegium Civitas, Katedry Telekomunikacji AGH i klasy obsługi lotniskowej Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu.

W Aeroklubie Śląskim w Katowicach na lotnisku Muchowiec zespoły stanęły w szranki w czterech konkurencjach. W środę 5 czerwca ekipy zaprezentowały swoje konstrukcje przed jury w formie prezentacji.  Drugiego dnia ich konstrukcje i operatorzy przechodzili testy bezpieczeństwa. Zgodnie ze swoją listą kontrolną mieli przygotować maszynę do lotu, poderwać ją w powietrze i wylądować na helipadzie. W następnej fazie trafiali na stanowisko Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Droneradar, na którym sprawdzono implementację systemu antykolizyjnego i systemu zarządzania ruchem bezzałogowców PansaUTM.

Okazało się, że tylko dwa zespoły – MelAvio i WUThrust z Politechniki Warszawskiej – przeszły w pełni test PansaUTM. Zgodnie z regulaminem Komisja Sędziowska podjęła decyzję, że obie ekipy mają prawo do walki o nagrody główne w klasyfikacji generalnej (o pierwsze i drugie miejsce), natomiast pozostałe walczą o trzecią nagrodę główną i nagrody specjalne. Łącznie w grze zostało 5 zespołów.

Przyszłościowe konkurencje

W piątek 7 czerwca zespoły przystąpiły do konkurencji “Most powietrzny” i “Auto na radio”. W tym pierwszym przypadku zadanie polegało na przeniesieniu paczek z magazynów do punktów docelowych zakodowanych w formacie What3Words. Wizja bezzałogowych dronów roznoszących przesyłki jest zdecydowanie bliższa niż nam się wydaje. Droniada nadaje ton w pracach nad zautomatyzowaniem transportu ładunku i tym samym przyczyniania się do tworzenia miast przyszłości” – mówi Marcin Dziekański, kierownik projektu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Metropolia GZM była Partnerem Głównym Droniady.  

W konkurencji “Auto na radio” zespoły miały za zadanie odnaleźć oraz śledzić pojazdy na podstawie ich kolorów karoserii oraz tablic rejestracyjnych. To również ma istotny wpływ na współobecność dronów z innymi pojazdami.Musimy dążyć do tego, aby przestrzeń powietrzna mogła być użytkowana zarówno przez jednostki załogowe jak i drony. W miastach dochodzi do tego ruch uliczny. Głównym wyzwaniem jest bezpieczeństwo” – tłumaczy Filip Sosin z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Poszukiwanie samochodów przez drony oraz poprzedzające je spotkanie policji z samorządowcami dało asumpt do przypuszczeń, że Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Główna Policji rozważają wdrożenie dronów jako latających radarów. Niewątpliwie jest to możliwe i realne zastosowanie bezzałogowców.

Ostatnią płaszczyzną rywalizacji pomiędzy drużynami była kompetycja o tytule „podaj cegłę”. Polegała na zbudowaniu muru za pomocą styropianowych bloków. Emocje aż kipiały, gdy przy każdym transporcie wszyscy czekali z napięciem na werdykt komisji sędziowskiej.

Politechnika Warszawska na czele

Po podsumowaniu wszystkich punktów po złoto sięgnęli studenci z zespołu Melavio z Politechniki Warszawskiej. Drugie miejsce zajęła ekipa WUThrust – również z Politechniki Warszawskiej. Ostatni stopień na podium przypadł drużynie Raptors z Politechniki Łódzkiej. Przypomnijmy, że trzy pierwsze miejsca to nie tylko gloria, chwała i poczucie zwycięstwa. Nagrody Główne Przewodniczącego Metropolii GZM to 25 tys. zł, 15 tys. zł oraz 10 tys. zł.  Ponadto przyznano nagrody specjalne. Fundacja Instytut Mikromakro ufundowała 2 tys. zł za najlepsze demo systemu, Openlink – 3 tys. zł za najszybsze rozwiezienie przesyłek, zaś  Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Lotnictwa – 5 tys. zł za najszybsze odnalezienie pojazdów w ruchu na podstawie koloru karoserii. Poza tym wszystkie ekipy otrzymały specjalne nagrody rzeczowe od koncernu STMicroelectronics. 

Ledwo co skończyła się VI Droniada, zaczęły się przygotowania do Droniady w 2020 r. Organizatorzy chcą przekształcić konkurs w całoroczny program akceleracyjny dla uczelni wyższych i niezależnych grup konstruktorskich, by ułatwić im działalność na rynku systemów bezzałogowych i autonomicznych.

autorzy: Adam Buziński, Sławomir Kosieliński 
Wyniki oficjalne konkursu Droniada 2019
I miejsce w konkursie Droniada zdobył zespół Koła Naukowego Awioniki Melavio: 25 tys. zł, Nagroda Główna Przewodniczącego Metropolia GZM. II miejsce – zespół WUThrust – również z Politechniki Warszawskiej: 15 tys. zł, Nagroda Główna Przewodniczącego Metropolia GZM. III miejsce: PŁ Raptors 10 tys. zł, Nagroda Główna Przewodniczącego Metropolia GZM. Wyniki oficjalne publikujemy TU. Gratulujemy!