Obszar konkursu Droniada 2021
Lotnisko Kąkolewo k. Grodziska Wielkopolskiego – miejsce Droniady 2021

Droniada od 2014 r. pozwala pokazać swoje kompetencje w zakresie technologii przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Współpraca z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) pozwoliła ustanowić ten konkurs technologiczny częścią Akademii Robotycznej – społeczności popularyzującej osiągnięcia transformacji cyfrowej i przemysłu 4.0.

Technologią bazową jest teledetekcja w konkurencjach związanych z wiodącymi sektorami: inteligentnym rolnictwem (rolnictwem precyzyjnym) i ochroną środowiska. Ponadto promujemy uczenie maszynowe, internet rzeczy oraz chmurę obliczeniową.

 1. Testujemy rozwiązania mogące znaleźć zastosowanie w gospodarce.
 2. Wykorzystujemy drony do wykrywania ognisk patogenów chorób roślin.
 3. Popularyzujemy robotykę w rolnictwie i ochronie środowiska.
 4. Stymulujemy gospodarkę cyfrową poprzez prezentację dronów, jako elementów złożonych systemów internetu rzeczy (ang. IoT).
 5. Promujemy fuzję informacji w zakresie łączenia zobrazowań satelitarnych z danymi pozyskanymi z dronów oraz z innymi źródłami danych
 6. Podkreślamy, że Akademia Robotyczna pod auspicjami PCSS, rozwijając kadry przemysłu 4.0, stawia na wzajemną inspirację pomysłami na rozwiązania technologiczne.

W konkursie wezmą udział zespoły akademickie i Open, które potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Sam konkurs jest tak zaplanowany, aby sprawdzić kompetencje przyszłych kadr przemysłu 4.0 w warunkach sportowej rywalizacji, poznać różne sposoby rozwiązania postawionych problemów i ocenić możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu.

Nagrodę Główną zdobędzie ten zespół, który uzyska najwięcej punktów z konkurencji:

 • Demo systemu BSP: prezentacja systemu przygotowanego na potrzeby konkursu.
  Punktacja od 0 do 10 punktów, 23 czerwca 2021, środa, transmisja online, ZOOM. od g. 9.00 do 17
 • Trzy kolory: należy wykryć ogniska patogenów chorób roślin symbolizowane przez figury geometryczne – kwadraty, trójkąty i koła – w odpowiednich kolorach. Punktacja od 0 do 45 punktów. 30 czerwca 2021, środa od g. 8.00 do 18.00.
 • Drzewo życia: chodzi o wykrycie zarażonych jabłonek w sadzie. Celem jest sprawdzenie algorytmu typu „wykryj zmianę – zareaguj”. Punktacja od 0 do 45 punktów, 1 lipca 2021 r., czwartek, od g. 8.00 do 18.00.

Zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach jest honorowane Nagrodami Specjalnymi, lecz żeby pretendować do Nagród Głównych należy wziąć udział w każdej i uzyskać z nich co najmniej 50% i 1  punkt. Słowem, należy mieć minimum 6 punktów z prezentacji, 23,5 pkt z „Trzech kolorów” i 23,5 pkt z „Drzewa życia”. Więcej w poniższym regulaminie (wersja 3.0).