Pokazy i ćwiczenia z zarządzania kryzysowego

Pokazy i ćwiczenia z zarządzania kryzysowego

Poczuwamy sobie za honor, że od lat możemy animować pokazy i ćwiczenia z zarządzania kryzysowego oraz im towarzyszyć. Pierwsze miały miejsce w 2009 r. Wówczas odbyły się pokazy współdziałania służb zarządzania kryzysowego na Zatoce Gdańskiej. Była to pozorowana akcja odbijania statku Urzędu Morskiego „Zodiak” z rąk przestępców o skłonnościach terrorystycznych. W akcji wzięli udział funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Specjalnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Pomorskiej, śmigłowiec Marynarki Wojennej ANAKONDA i śmigłowiec MOSG, jednostki SAR i WOPR, ratownictwo medyczne Sopotu i Gdańska.

Konferencja Wolność i Bezpieczeństwo 2009 Sopot_WIB_014 Konferencja Wolność i Bezpieczeństwo 2009

W 2010 r. umożliwiliśmy pokaz odbijania z rąk terrorystów okrętu desantowy ORP „Poznań” zacumowanego naprzeciwko Wałów Chrobrego w Szczecinie siłami Specjalnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Zachodniopomorskiej.

Statek strażacki gasi pożar na ORP Poznań w porcie szczecińskim Akcja antyterrorystyczna w porcie szczecińskim

Natomiast w 2011 r. zainicjowaliśmy trening współdziałania służb zarządzania kryzysowego podczas ewakuacji hali Ergo Arena w Gdańsku z udziałem studentów i oficerów Akademii Marynarki Wojennej, służb zarządzania kryzysowego Wojewody Pomorskiego, Prezydentów Gdańska i Sopotu oraz przy wsparciu śmigłowca MW RP i LPR.

Strażacy w akcji po wybuchu w Ergo Arenie Młodzież gdańskich szkół ponadgimnazjalnych szykuje się do ewakuacji z Ergo Arena Sztab kryzysowy debatuje nad ewakuacją Ergo Areny

Rok później we Wrocławiu przeprowadziliśmy pierwsze w Polsce ćwiczenia z ochrony infrastruktury krytycznej przed cyberatakiem – Cyber EXE 2012, z udziałem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Ministerstwa Obrony Narodowej, Komendy Głównej Policji, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej, PSE-Operator, GAZ-SYSTEM S.A., RWE Polska i Orange Polska przy wsparciu Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

Cyber EXE Polska 2012

W 2013 r. nasza konferencja współtowarzyszyła pokazowi działania systemu Proteus, wspólnego dzieła konsorcjum wiodących ośrodków naukowych w Polsce, którym przewodniczył Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP (PIAP), dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Byliśmy świadkiem zainscenizowanej akcji ratowniczej na Stadionie Narodowym w Warszawie po ataku terrorystycznym i wypadku cysterny z chlorem, w której interweniowały policja i straż pożarna. Do działania zostały skierowane Mały robot mobilny (MRM), Robot mobilny interwencyjny (RMI), Robot mobilny o zwiększonej funkcjonalności (RMF), mobilne centrum dowodzenia (MCD), mobilne centrum operatorów robotów (MCOR), samolot bezzałogowy.

Po aresztowaniu terrorystów przez policję, MRM dokonał oględzin cysterny i pobrał próbki, dzięki wyposażaniu w podbierak próbek cieczy, czujnik chemiczny oraz kamerę. Zarazem RMF wyposażony w czujnik Fido (detektor zagrożeń chemicznych) i promieniowania sprawdził dwa podejrzane pakunki. Jeden należało zdetonować na miejscu. Zajął się tym RMI – podjął chwytakiem pakunek i zawiózł go do beczki pirotechnicznej. Pokaz zorganizował PIAP wespół ze swoimi konsorcjantami.

Pokaz możliwości robotów projektu Proteus na Stadionie Narodowym Strażacy stawiają kurtynę wodną Akcja na Stadionie Narodowym

W czerwcu 2014 r, zorganizowaliśmy Paradę Robotów – Droniadę w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i na rynku Głównym.

M-6 w locie TALON przy swoim samochodzie IMG_9791

W 2015 r. Parada Robotów  Droniadę odbyła się ponownie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Pokazaliśmy możliwości dronów/robotów w różnorakich misjach, ułatwiających zaspakajanie potrzeb informacyjnych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

link_facebook

Drony – roboty – bolidy

Parada Robotów Droniada 2016 odbyły się w formule treningu służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami fuzji informacji oraz konkursu dla zespołów akademickich na terenie Aeroklubu Krakowskiego. Następnie spotkaliśmy się na pokazach bolidów Formuły Student wokół Stadionu Wisły na krakowskich Błoniach. O szczegółowym  programie “Pięć żywiołów” informujemy na naszej stronie i na Facebooku. Zapraszamy na kolejne wydarzenia!