Regulamin konkursu Droniada 2016

Regulamin konkursu Droniada 2016

Pobierz regulamin konkursu w wersji PDF
Pobierz regulamin konkursu w wersji PDF
 Mikromakro_logo1

Przedstawiamy regulamin konkursu Droniada 2016, który przeprowadzimy 17-18 czerwca w ramach Parady Robotów w Aeroklubie Krakowskim. To zarazem przewodnik po konkursie.

Mapa Droniady

Oto wprowadzenie do misji. Od tego scenariusza zależą istotne szczegóły konkursu.

W sobotni poranek operatorzy numeru alarmowego w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymali trzy wezwania po pomoc. Po pierwsze, podczas szkolenia spadochronowego o brzasku zaginął kursant. Skakali z 4 tys. metrów, minąwszy Starą Wieś, właściwie tuż przed wejściem w granicę lotniska. Wiał wiatr z północnego-wschodu z prędkością 5 m/s. Bujna, czerwcowa roślinność, pola kukurydzy i drzewa uginające się od liści, skutecznie utrudniają prowadzenie akcji ratunkowej. Jego koledzy podejrzewają, że stracił przytomność, ponieważ nie reaguje na krzyki. Po drugie, skoki o nietypowej porze przyciągnęły nastolatków z okolicznej wsi. Jeden z nich – Jasiek – nie wrócił po godzinie do domu i rodzina wszczęła alarm. Koledzy zeznali policji, że z ulicy Benedykta Dybowskiego pobiegli razem na przełaj w stronę skoczków, ale potem stracili go z oczu. Nic dziwnego, patrzyli na spadochroniarzy, w tym zwłaszcza na jednego, który wyraźnie miał problemy ze sprzętem i szamocąc się, przelatywał im przed oczami. Jasiek nie odbiera telefonu komórkowego. Jest chory na cukrzycę. W jaskrawym plecaku, który zawsze zabiera ze sobą, była insulina. Po trzecie, zgłoszono, że we wsi sąsiadującej z lotniskiem zaginęła jego babcia mająca zaniki pamięci, ale w miarę sprawna ruchowo, chociaż ostatnio skarżyła się na ból w prawej łydce. Wyszła na pole z rodzinnej szklarni z charakterystycznym kominem na sąsiadującą z posesją drogę asfaltową. Mówiła poprzedniego wieczoru, że chce spotkać się z wnukiem, u niego w domu na Dybowskiego, ale tam nie dotarła. Zapadła się jak kamień w wodę. Również miała przy sobie coś jaskrawego: torbę, plecak, a może kurtkę.

Jakby tych nieszczęść było za mało, pechowy kursant prawdopodobnie zgubił podczas desantu jaskrawy plecak z przedmiotami, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Niestety, pozostali skoczkowie są w szoku i nie umieją na razie powiedzieć, co to było. Pomaga im dojść do siebie psycholog. Przypuszczalnie zawierają one albo substancję chemiczną, która może skazić teren albo wręcz materiał promieniotwórczy jak wynikałoby z programu ćwiczeń spadochroniarzy. Ale równie dobrze, mogło tam być zapasowe ubranie, istotne w dalszej części szkolenia. Koledzy trzynastolatka przypomnieli sobie, że rzeczywiście widzieli jakiś jaskrawy plecak jak spada na ziemię zanim stracili z oczu skoczka, zaoferowani zniknięciem Jaśka.

Do akcji zostały skierowane po dwie sekcje Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak skromne siły i środki – niewspółmierne do skali zagrożenia – wynikają z mobilizacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i innych sił reagowania kryzysowego na potrzeby wielkiej imprezy masowej, która trwa 20 kilometrów na południe od lotniska. Dopiero później dowódca akcji może liczyć na wsparcie wojska i specjalistycznego laboratorium CBRN, który przyjedzie z północy kraju. Podejmuje zatem decyzję, by skorzystać z pomocy studentów, którzy przyjechali się tu szkolić w zakresie analizy informacji i dysponują różnego rodzaju nowoczesnymi technologiami, przede wszystkim zaś mają niestandardowe pomysły. Zapewniają, że wystarczy im 15 minut na znalezienie jednej z zaginionych osób i należącej doń rzeczy.

Regulamin konkursu Droniada 2016


 

O Paradzie Robotów - Droniadzie

Sławomir Kosieliński
Sławomir Kosieliński
Tel. +48 514-828-727
Email: kosiel@mikromakro.pl
O konkursie

Andrzej Gontarz
Andrzej Gontarz
tel. +48 512-832-157
Email: agontarz@mikromakro.pl

Nagroda Szefa BBN 2015
Nagroda Szefa BBN 2015

 

Nagroda Szefa BBN
Nagroda Szefa BBN Droniada 2014 r.