Zgodnie z życzeniem Szefa BBN, nasza fundacja kontynuuje zapoczątkowaną w tym roku publiczną debatę w ramach programu „Pięć żywiołów 2015” nad szansą na sukces, jaką mogą dać bezzałogowce polskiej nauce i gospodarce, pod warunkiem uzyskania dlań społecznej akceptacji. W konsekwencji chcemy zorganizować po raz drugi Paradę Robotów – Droniadę (www.5zywiolow.pl).

Oto nasz plan: W lutym 2015 r. scenariusze wykorzystania robotów przekażemy zainteresowanym kołom naukowym i firmom, by mogły przygotować swoje konstrukcje do pokazów podczas Droniady 20 i 21 czerwca w Krakowie. Na tym etapie szczególnie zależy nam na kołach naukowych, by zgodnie z wolą Szefa BBN, opracowały one oddzielne pokazy zgodnie z tymi scenariuszami. Ich koncepcję od strony teoretycznej i praktycznej ocenią  potencjalni końcowi użytkownicy i zarekomendują najciekawsze rozwiązanie Szefowi BBN jako warte uhonorowania statuetką.

Wspomniany pokaz / sprawdzian miałby miejsce w Warszawie na przełomie maja i czerwca. Wyniki ogłosimy 20 czerwca w Krakowie na finale programu, czyli Paradzie Robotów – Droniadzie. To dwudniowa impreza plenerowa, w których pokazach dynamicznych powtórzylibyśmy wybrane sposoby realizacji scenariuszy. Tutaj jest miejsce na pokazy dla firm i Jednostek Badawczo-Rozwojowych. Namawiamy także do przygotowania prezentacji statycznych oraz krótkich pokazów w formie wykładów a la TED, które zorganizujemy w salach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Natomiast po wakacjach 2015 r. na początku września zapraszamy do Podzamcza pod Kielcami na stowarzyszoną z Droniadą imprezę: The European Rover Challenge, w skrócie ERC, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich. 

 Zachęcamy do obejrzenia naszej multimedialnej prezentacji o programie. Może nie tańczy i nie śpiewa, ale jak przystało na prezentację w Prezi dobrze przybliża nasze pomysły: http://prezi.com/hdeu6gwoemow/?utm_campaign=share&utm_medium=copy.

FAZY PROJEKTU

Rozmowy z potencjalnymi użytkownikami bezzałogowców i opracowanie na ich podstawie scenariuszy wykorzystania robotów (porty morskie, sieci przesyłowe, przedsiębiorstwa rolnicze – plantatorzy, sadownicy, pszczelarze, firmy turystyczne, ochroniarskie, Jednostki Samorządu Terytorialnego). Na ich podstawie zainteresowane koła naukowe przygotują pokazy, które będą oceniane przez BBN.

    •  Od listopada 2014 do stycznia 2015

Organizacja misji gospodarczych – konwersatoriów o możliwościach polskiej nauki i gospodarki w zakresie konstrukcji systemów bezzałogowych oraz o aspektach biznesowych i prawnych dalszego rozwoju tego sektora

  •  między 18 a 27 marca 2015, Gliwice. Wizyta na Politechnice Śląskiej, w Flytronic i w JW. AGAT. Główna tematyka: prezentacja scenariuszy wykorzystania dronów.
  • 22 kwietnia 2015 (środa), Warszawa. Prawne i społeczne aspekty funkcjonowania systemów bezzałogowych w przestrzeni publicznej: od robotów-pociągów po auto-roboty.
  •  20 – 21 maja 2015 (środa – czwartek), Gdynia i okolice. To dwudniowe spotkanie poświęcone ochronie infrastruktury krytycznej. Pierwsza część odbędzie się w Centrum Techniki Morskiej (czterogodzinne konwersatorium o ochronie morskiej infrastruktury z wykorzystaniem robotów, dronów i innych wynalazków. Druga – zjazd pełnomocników ochrony infrastruktury krytycznej – spotkanie w okolicach Trójmiasta jako kontynuacja konwersatoriów z zamków w Uniejowie (2013) oraz w Lublińcu (2014).

Sprawdzian / pokaz konstrukcji studenckich w Warszawie. Przełom maja i czerwca

Parada Robotów – Droniada 2015 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, sobota – niedziela 20 – 21 czerwca 2015. Pokaz możliwości polskiego przemysłu i nauki w zakresie robotyki, pokaz dynamiczny bezzałogowców. Nagrody BBN dla studentów. Impreza plenerowa na kilkanaście tys. osób. Prezentacje firm i uczelni – członków Platformy

Przygotowanie książki „Księga popytu i podaży” o robotyce, o koncepcjach wykorzystania bezzałogowców, o bezpieczeństwie i aspektach prawnych robotyki oraz o sposobach na pozyskanie społecznej akceptacji: wrzesień 2015

Zawody Łazików Marsjańskich w Poddzamczu k. Kielc, początek września 2015.   Tegoroczną edycję odwiedziło 25 tys. osób.