Maszyny jako wytwór człowieka siłą rzeczy muszą być… niedoskonałe. Trzeba zatem umieć oszacować pożytki z wykorzystania maszyn versus możliwe niebezpieczeństwa. Świat, w którym maszyny będą negocjować samodzielnie z innymi maszynami np. kursy na giełdzie, wcale nie jest odległą przyszłością, lecz teraźniejszością. Blisko zaliczenia testu Turinga jest coraz więcej facebookowych botów – należy nauczyć się z nimi żyć. W zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych systemy inteligentne są niezastąpione do pozyskiwania i przetwarzania danych. NATO powierza im coraz więcej zadań. Od 2017 r. samoloty bezzałogowe w ramach programu AGS staną się jednym z głównym źródeł danych dla systemów wywiadowczych sojuszu. Takich źródeł informacji jest już niewyobrażalnie dużo. Gorzej, że służby nie umieją się nimi dzielić. Pomóc ma w tym idea centrów informacji (fuzja informacji) oraz zintegrowana łączność kryzysowa. Wówczas jeszcze sprawniej będą działać takie systemy jak w świętokrzyskim pogotowiu ratunkowym. Ale na końcu przychodzi refleksja. Maszyny działają w kodzie zerojedynkowym. Prawda – fałsz. Zero – jeden. Tymczasem wiele zebranych przezeń danych jest nieoczywistych. Nie można też wykluczyć błędu maszyn. Trawersując wykład prof. Marka Hetmańskiego, filozofa z UMCS w Lublinie, powtarzamy: nadmiar informacji szkodzi. Zaufajmy intuicji. To będzie właściwa decyzja.

Poniżej prezentujemy krótkie, filmowe wypowiedzi naszych prelegentów. Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacjami, do których linkujemy pod każdym filmem.

Krzysztof Silicki, NASK, przedstawiciel RP w ENISA

Czy grozi nam bunt maszyn? Statystyki nie kłamią. Całkiem spora liczba kont na facebook i twitter przynależy do maszyn. W kwietniu br. pod wpływem zhakowanego konta agencji prasowej AP, maszyny – giełdowe algorytmy komputerowe zawierające transakcje w milisekundy – uznały komunikat z twittera o ataku na Biały Dom i rannym prezydencie Obamie za prawdziwy i zarządziły gigantyczną wysprzedaż. Słowem, jednak doszło do buntu maszyn. Mówi o tym Krzysztof Sielicki z NASK, przedstawiciel RP w ENISA, który był komentatorem naszej gry scenariuszowej “Korek”.

Dr Błażej Sajduk. Uniwersytet Jagielloński

Kto jest odpowiedzialny za błąd maszyny? – oto czołowe pytanie na współczesnym polu walki. Dr Błażej Sajduk z Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiedź zostawił słuchaczom. Co to będzie jak przyszłe konflikty zbrojne (a może już się one toczą) zdominują roboty i samouczące się oprogramowanie?

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

Adam Tarnowski, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej

Człowiek, który rozumie jak funkcjonują systemy inteligentne i przewiduje ich poczynania, będzie dobrze z nimi współpracował – oto recepta na sukces w relacjach z maszyną zdaniem Adama Tarnowskiego, psychologa z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

Bogdan Horvat, NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA)

Od 2017 r. samoloty bezzałogowe będą strzec krajów NATO. To program Alliance Ground Surveillance (AGS).Posłuży on do wsparcia strategicznego systemu ostrzegania (Strategic Indications and Warnings); zyskania połączonego systemu gromadzenia informacji rozpoznawczej i wywiadowczej (Joint Operational Intelligence Gathering) w ramach JISR; bezpośredniego wsparcia Wojsk Lądowych (Direct Support to Land Forces), Marynarki Wojennej (Direct Support to Maritime Forces), Sił Powietrznych (Direct Support to Air Command / Joint Force Air Component Commander), Sił Specjalnych (Support to Special Operations Forces);  Pomocy dla Operacji Humanitarnych i w wypadku klęsk żywiołowych (Humanitarian / Disaster Relief). Bogdan Horvat (Słoweniec) odpowiada za ten projekt w specjalnej natowskiej agencji – NAGSMA.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

Marcin Chwin, Oracle Polska

Czym jest fuzja informacji? Gdy informacjami dysponują oddzielnie poszczególne służby i nie było dotąd między nimi ścisłej współpracy, należy koniecznie pomyśleć o fuzji informacji jako narzędziu współpracy ponad podziałami. Mówił o tym Marcin Chwin z Oracle Polska.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

Marta Solnica, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach

Informacja na wagę złota – oto sens inwestycji w odpowiednie systemy informatyczne w świętokrzyskim pogotowiu. Opowiada o tym Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

Leszek Winiarski, Interactive Intelligence

W akcji antykryzysowej nade wszystko ważna jest skuteczna łączność. Ale jak połączyć różne systemy łączności w jedno – wie o tym Leszek Winiarski z Interactive Intelligence.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.

prof. Marek Hetmański, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

“Niepełna informacja, nieracjonalna, ale intuicyjna może być bardziej efektywna w niektórych typach działań” – tłumaczy prof. Marek Hetmański, filozof z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Słowem “nadmiar informacji szkodzi”. Tym wystąpieniem prof. Marek Hetmański dał wiele do myślenia uczestnikom konferencji www.5zywiolow.pl, którzy zalewani masą drobiazgowych danych w imię bezpieczeństwa narodowego, mogą zgubić sens analizy informacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z prezentacją.