W konkursie Droniada najważniejsza jest analiza i fuzja informacji. Trzeba umieć połączyć umiejętności detektywistyczne jak z Sherlocka Holmesa z operowaniem dronami i wykrywaniem zmian. Kto zatem znajdzie "spadochroniarza", "babcię" lub "wnuczka"? Dowiemy się o tym 18 czerwca 2016 r.

baner Droniada 2016

W Aeroklubie Krakowskim w konkursie Droniada wystąpią następujące zespoły akademickie:

 1. KN Integra (AGH),
 2. Aero Team ILK AGH,
 3. Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR (Politechnika Łódzka),
 4. PUT AIR FORCE (Politechnika Poznańska),
 5. PUT Sky Team (Politechnika Poznańska),
 6. High Flyers – Academic Scientific Association (Politechnika Śląska),
 7. Lotnicze Koło Naukowe (Wydział Transportu Politechniki Śląskiej),
 8. Koło Naukowe Awioniki Melavio,
 9. Akademicki Klub Lotniczy PWR (Politechnika Wrocławska)
 10. Koło Naukowe JEDI Politechnika Wrocławska,
 11. Jetstream (Politechnika Wrocławska),
 12. ALS (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie),
 13. Koło Naukowe Awioników KNAwi (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie)

Dziękujemy za zgłoszenia, spodziewamy się ciekawych pomysłów na poszukiwania “skoczka”, “babci” i “wnuczka”. Jeszcze raz przypominamy, że w tym konkursie najważniejsza jest analiza informacji. Czy zespół wykorzysta do szukania ludzi drona, drabinę strażacką, satelitę, balon obserwacyjny, robot mobilny, samochód czy kompanię wojska – nie ma znaczenia. Liczy się, czy zostanie odnaleziony człowiek oczekujący na pomoc.

Zgodnie z regulaminem konkursu jedenastoosobową Komisję Konkursową powołaliśmy z grona członków Komitetu Organizacyjnego. Oto Prezydium Komisji:

 1. Błażej Sajduk, przewodniczący, prorektor Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 2. Sabina Hawryłko, wiceprzewodnicząca, dyrektor Aeroklub Krakowski
 3. płk Witold Lewandowski, wiceprzewodniczący, Departament Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
 4. Adam Młot, wiceprzewodniczący, Komendant Straż Miejska Miasta Krakowa
 5. Andrzej Gontarz, sekretarz, wiceprezes Fundacja Instytut Mikromakro

Członkiem Komisji Konkursowej o specjalnych uprawnieniach jest sędzia techniczny, którym zgodził się zostać Grzegorz Bilski, prezes spółki 24 godziny.pl. Koordynatorem Konkursu jest Michał Wojas, zaś organizatorów reprezentuje Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro. Integrację systemów teleindormatycznych z wozami dowodzenia i łączności PSP wspiera Artur Łaszcz,  Kapsch Polska.

Najlepsze zespoły akademickie, które najszybciej znajdą zaginione osoby (manekiny) i przedmioty z nimi związane, otrzymają Nagrodę Honorową Szefa BBN i Nagrodę Pieniężną Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 tys. złotych. Nasi partnerzy ufundowali ponadto Nagrody Specjalne: firma Kapsch Polska obdarzy dwóch operatorów szkoleniem na uprawnienia BVLOS łącznie z egzaminem państwowym. Firma ESRI Polska ufundowała zaś Nagrodę Specjalną w postaci trzygodzinnego szkolenia ze specjalistycznego oprogramowania do teledetekcji pt. „ENVI OneButton – efektywne narzędzie do przetwarzania zdjęć z dronów”. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ufundował zaś osiem nagród honorowych.