To obecnie najszybciej rozwijający się rynek nowych technologii na świecie. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) jest oceniana na 109% do 2020 r. Kto jest liderem rynku? Na czym się najlepiej zarabia? W co warto inwestować? O tym przeczytasz w raporcie "Rynek dronów w Polsce. Księga popytu i podaży".

Największe przychody ze sprzedaży dronów w 2015 r. odnotuje chiński koncern DJI. To ok. 1 mld dolarów, przy wartości rynkowej firmy ocenianej na 8 mld USD. Potentatem europejskim jest francuski Parrot, który po pierwszym półroczu 2015 wykazał szaloną dynamikę rozwoju tego rynku: sprzedaż wzrosła o… 259%! Najprawdopodobniej Parrot na tym rynku zarobi ok.  150 mln euro, co będzie stanowiło ponad 60% przychodów całego koncernu. W Stanach Zjednoczonych oczkiem w głowie prywatnych inwestorów i funduszy venture capital jest znowuż 3D Robotics, którego przychody wyniosą ok. 50- mln dolarów.

INSPIRE DJI
INSPIRE 1 DJI

Dla każdej z tych liczy się trochę inny klient. DJI żyje głównie z miłośników fotografii lotniczej i wideofilmowania. Dzięki temu przeszedł drogę od firmy znikąd, powstałej w akademiku w Honkongu, do jednej z nielicznych chińskich, globalnych marek. Szacuje się, że ten prywatny koncern ma 70% udziałów w światowym rynku małych, fotograficznych dronów. Ceny za profesjonalne drony DJI kształtują się od 1100 euro aż do 5200 euro (model DJI Inspire 1 PRO).

U Parrota gigantyczne wzrosty wygenerowały głównie maszyny przeznaczone na rynek konsumencki, traktowane jako zabawki vel rodzinna rozrywka. Przypada nań 75% wartości sprzedaży. Należą do nich modele: MiniDrones oraz Parrot Bebop. Ponadto w trzecim kwartale 2015 r. Parrot wypuścił na rynek nowe drony rekreacyjne, umożliwiające m. in. nocne loty. Bezsprzecznie przebojem rynku staje się Hydrofoil – sterowany smartfonem lub tabletem hydropłat, który dzięki swoim czterem wirnikom może pływać z prędkością do 10 km/h i latać na wysokości 4 metrów z prędkością 18 km/h. Drony zabawkowe europejskiego koncernu kosztują do 200 euro. Ich kwadrokopter – Parrot Beepob, określany jako dron rozrywkowy z całkiem przyzwoitą kamerą– można kupić do 900 euro.

 

CDN –> https://www.5zywiolow.pl/raport2015/

 Szanowni Państwo!

Jeśli zainteresował Was ten artykuł oraz stan rynku dronów w Polsce i na świecie, zachęcamy do inwestycji w nasz raport “Rynek dronów w Polsce. Księga popytu i podaży”, obrazujący stan prawny, możliwości biznesowe oraz społeczne aspekty wykorzystania dronów, w tym konieczność bezpiecznego i zgodnego z prawem ich użytkowania: https://www.5zywiolow.pl/raport2015/ 

RYNEK DRONÓW W POLSCE 2015 – SPIS TREŚCI

Spis treści raportu 2015

W którą stronę zmierza świat

Najważniejsze trendy i kierunki rozwoju bezzałogowych systemów latających.

Sławomir Kosieliński, Piotr Rutkowski

Jakich rozwiązań potrzebują polskie firmy i instytucje

Analiza potrzeb informacyjnych sektora cywilnego pod kątem wykorzystania dronów.

Andrzej Gontarz, Sławomir Kosieliński

Jakie drony chce kupić MON

Ministerstwo Obrony Narodowej w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022 zadeklarowało zakup pięciu rodzajów bezzałogowych systemów rozpoznawczych i rozpoznawczo-uderzeniowych. Właściwie wszystkie mają zostać wyprodukowane siłami krajowych podmiotów zaliczanych do grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Program zakupu bezzałogowców ma kosztować około 2,5 miliarda złotych.

Sławomir Kosieliński

Co oferuje polski rynek i jakie ma perspektywy rozwoju

Prezentacja wyników badania polskiego rynku dronów, analiza danych z ankiet.

Andrzej Gontarz

Nie można pominąć żadnego poziomu badań

Polski sektor systemów bezzałogowych potrzebuje dla swojego rozwoju mocnego wsparcia publicznego. Bez niego tylko nieliczne zespoły będą w stanie doprowadzić prace badawczo-rozwojowe do najwyższego poziomu doskonałości technologicznej.

Karol Juszczyk

O czym wam nie powie sprzedawca drona

Cena drona jest pochodną funkcji, do realizacji których będzie przeznaczony, przygotowania do warunków, w których będzie latać oraz poziomu bezpieczeństwa lotu, który ma być zapewniony.

Karol Juszczyk

Ciekawe rozwiązania

Opisy wybranych maszyn występujących w poszczególnych segmentach polskiego rynku.

Ernest Rudziński 

Jak latać zgodnie z przepisami

Poradnik prawny dla użytkowników dronów. Algorytm na latanie.

Tomasz Prost

Misja pod kontrolą

Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych przed każdą misją – bez względu na to czy ma charakter cywilny, czy wojskowy – powinni sprawdzić jej założenia w środowisku symulacyjnym i w ten sposób przećwiczyć sterowanie maszyną.

Sławomir Kosieliński

Lot w chmurze (obliczeniowej)

Opracowanie wyników typowej misji fotogrametrycznej może trwać nawet kilkanaście godzin, pomimo zwiększającej się mocy obliczeniowej stacji roboczych i wydajniejszych kart graficznych. Rozwiązania upatruje się w chmurach obliczeniowych.

Marek Gaweł, Jacek Jóźwiak

Czy fotogrametra i pilot podzielą los zecera?

Rynek zobrazowań fotogrametrycznych nieuchronnie zmierza ku pełnej automatyzacji. Nie będzie potrzebny ani pilot, ani fotogrametra, ani tym bardziej wykwalifikowany operator drona. Liczyć się będzie wyłącznie chęć zaspokojenia potrzeb informacyjnych zleceniodawcy.

Marek Macner

Szybsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze poszukiwania  

W przypadku podejrzenia zabójstwa lub samobójstwa szybkie odnalezienie ciała ofiary ułatwia ustalenie przyczyny i czasu zgonu oraz wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Stąd też uzasadnione jest  wykorzystanie w działaniach poszukiwawczych wszelkich nowych technologii, jak drony czy roboty. Przedstawiamy wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez nas z użyciem drona.

Joanna Stojer-Polańska, Marek Lisowicz, Maciej Szydłowski

Jak wykryć zmianę

Najnowsze techniki analizy obrazu.

Sławomir Kosieliński

Z wesela do Hollywood droga daleka

Latać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej, ale filmować z powietrza umie tylko kilka osób w Polsce.

Mateusz Halaba

Drony wielokrotnego zastosowania

Sposób użycia drona zależy od istniejącej potrzeby informacyjnej i pomysłu na jej zaspokojenie.

Mateusz Halaba

Katalog polskiego rynku

Podstawowe informacje o firmach działających na polskim rynku dronów.

Andrzej Gontarz

Co robią najwięksi

Prezentacja sylwetek wybranych, najbardziej liczących się na polskim rynku firm dronowych.

Andrzej Gontarz. Sławomir Kosieliński, Piotr Rutkowski

Z myślą o przyszłości

Charakterystyka potencjału badawczo-rozwojowego i konstruktorskiego uczelnianych kół naukowych.

Andrzej Gontarz, Sławomir Kosieliński

Jak uchronić się przed zagrożeniami ze strony BSP

Na rynku dostępne są systemy anty-BSP, które umożliwiają wykrycie i fizyczne unieszkodliwienie statku bezzałogowego. Ich użycie jest często jednak niemożliwe z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych.

Czesław Romek 

 https://www.5zywiolow.pl/raport2015/