Na autostradzie doszło do wypadku. Straż i inne służby ruszyły do akcji, lecz ich drogę w powstałym korytarzu życia zatarasował kierowca samochodu osobowego, który jechał pod prąd. Strażacy i inne służby już wiedzieli jak ten zator ominąć. To dzięki dronowi, który monitorował zawczasu okolicę i przekazywał służbom informacje o intruzie.

W naszym konkursie dla zespołów akademickich Droniada GZM 2020 latające roboty miały za zadanie ustalić sprawcę wykroczenia, zdobyć dowody i przekazać niezwłocznie raport policji. Prawdopodobnie od 2021 r. policja zacznie monitorować główne węzły autostradowe z bezzałogowców.

W naszej symulowanej akcji wzięły udział: Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrówka Mała (Katowice), Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Straż Miejska Miasta Katowice oraz firma Ratownik Ambulanse.  Natomiast intruzami byli członkowie Komitetu Organizacyjnego. Dziękujemy!

Konkurencję wygrał zespół High Flyers z Politechniki Śląskiej. Zdobył tym samym Nagrodę Specjalną Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w wysokości 2,5 tys. zł (w cały konkursie zajął II miejsce). Jak to wyglądało z ziemi i powietrza?

Autorem filmów z drona jest Dariusz Werschner. Zdjęcia i filmy z ziemi: Sławomir Kosieliński oraz Maria Jakubik.

Zdjęcia
Filmy 
Korytarz życia - jak ta konkurencja Droniady GZM 2020 wyglądała z ziemi i powietrza>