droniada2014W uznaniu zasług za wykazane kompetencje w robotyce szef BBN minister Stanisław Koziej nagrodził dwa najbardziej innowacyjne zespoły młodych konstruktorów systemów bezzałogowych. Pierwszą nagrodę szefa BBN otrzymali studenci z Koła Naukowego Jedi z Politechniki Wrocławskiej, za projekt quadrocoptera z zaimplementowaną funkcją autostartu i autolądowania oraz zaawansowanymi algorytmami przetwarzania obrazów (m.in. rozpoznawanie obiektów). Drugą nagrodę zdobyli studenci z Koła Naukowego Awioniki Melavio z Politechniki Warszawskiej, za projekt 25-kilogramowego bezpilotowego samolotu ratowniczo-obserwacyjnego o rozpiętości skrzydeł 3,5m, zdolnego do zahoryzontalnego operowania autonomicznego.

droniada2014-1Nagrodami Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostały wyróżnione również zespoły, które zaprezentowały projekty naziemnych systemów bezzałogowych. Pierwszą nagrodę zdobyło Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej za projekt bezzałogowca inspekcyjno zwiadowczego wyposażonego m.in. w kamerę IP, router WiFi i chwytak o 2DOF. Robot może być zdalnie sterowany z komputera lub telefonu komórkowego oraz transmitować obraz do okularów wizyjnych lub telefonu komórkowego. Drugą nagrodę zdobył Instytut Maszyn Matematycznych za projekt bezzałogowca wykorzystujący mobilny system mapowania dostarczający mapy metryczne 3D otoczenia i mogący być wykorzystywany m.in. w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. SAP Polska uhonorował również studentów z Łodzi specjalnymi warsztatami i zaproszeniem na konferencję do Berlina. WB Electronics zaproponował zaś płatny staż w swojej fabryce w Ożarowie Mazowieckim zespołowi Politechniki Białostockiej z Koła Naukowego Robotyków KNR. Także białostoczanie dostali pamiątki od Miasta Krakowa.

Warto wspomnieć, że Koło Naukowe Robotyki oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej przeprowadziło wspólnie eksperyment z dostarczaniem paczki z udziałem heksakoptera i łazika marsjańskiego do paczkomatu na Rynku Głównym w Krakowie.