Dla mediów

Dla mediów

Droniada 2019: 6 – 8 czerwca 2019 r. , Aeroklub Śląski w Katowicach, lotnisko Muchowiec  

VI Droniadę – poligon systemów bezzałogowych i zarazem konkurs dla zespołów akademickich w misjach poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem latających robotów organizujemy pod generalnym hasłem „Nowe kadry dla przemysłu 4.0”. Droniada stymuluje rozwój kompetencji technologicznych i zarządczych zarówno po stronie przedstawicieli świata akademickiego jak i biznesu oraz sektora publicznego.

Droniada to konkurs dla młodych ludzi z kręgów akademickich, dopiero co myślących o własnym biznesie lub karierze. W takie konkursy angażują się wielkie korporacje, organizacje  jak NASA czy ESA,  fundacje, miasta i państwa. Trwa światowy wyścig, z jednej strony, kto pozyska bardziej obiecujące „młode umysły” do pracy u siebie, z drugiej strony jakimi referencjami w zakresie rozwiązywania realnych problemów będą się mogli pochwalić absolwenci uczelni wyższych. Droniada włącza się do tego wyścigu. Teraz chodzi o to, żeby do nas chciały zawitać uczelnie i konstruktorzy ze świata.

założenia Droniady 2019 ---> www.5zywiolow.pl/droniada2019 
historia Droniady ---> www.5zywiolow.pl/historiadroniady

W latach 2014 – 2015 Droniadę jeszcze jako Paradę Robotów – Droniadę organizowaliśmy na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny (Muzeum Lotnictwa Polskiego). Następnie gościliśmy przez trzy lata w Aeroklubie Krakowskim w Pobiedniku Wielkim. To były bardzo owocne lata, które dowiodły możliwości współdziałania w jednej przestrzeni powietrznej samolotów załogowych, szybowców, skoczków spadochronowych, modeli latających i latających robotów (dronów). Tegoroczna V Droniada pozwoliła Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Droneradar.eu przygotować zręby systemu zarządzania dronami w U-space, czyli systemów UTM i DTM. Z racji, że obecnie na terenie GZM rozpoczął działalność Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) organizujemy Droniadę w przestrzeni miejskiej Katowic..

6 czerwca 2019 r. to dzień techniczny, prezentacja rozwiązań technicznych przez zespoły jak systemu antykolizyjnego, systemy automatycznego lądowania w trybie IoT, posługiwania się nawigacją w oparciu o usługę what3words, odszukiwania pojazdów na podstawie ich koloru i marki, wreszcie uniwersalnego mechanizmu przenoszenia ładunków cargo. To także dopuszczenia do lotów.

7 czerwca 2019 r. przeprowadzimy dwie konkurencje „Most powietrzny” oraz „Auto na radio”. Jednocześnie na wysokości restauracji Odlot, w której prawdopodobnie zorganizujemy warsztaty dronowe dla JST i służb, trwałyby praktyczne pokazy latających robotów firm działających na tym rynku. Natomiast 8 czerwca 2019 r.  rezerwujemy sobie na ew. problemy z pogodą oraz do przeprowadzenia konkurencji pokazowych. Zapraszamy!

Fakty droniadowe

Pytania dotyczące udziału i sponsoringu

Sławomir Kosieliński
prezes zarządu
Fundacji “Instytut Mikromakro”
Sławomir Kosieliński
Tel. +48 514828727
kosiel@mikromakro.pl
Koordynacja programowa

Andrzej Gontarz
członek Rady Fundacji
“Instytut Mikromakro”
Andrzej Gontarz
tel. +48 512832157
agontarz@mikromakro.pl