Bolidy z dronami i robotami łączy analiza informacji w czasie rzeczywistym. To są te same technologie przetwarzania informacji o stanie maszyny. Ilość danych zebranych tam i tu wymaga technik Big Data. Dowiemy się o tym więcej na Paradzie Robotów - Droniadzie.

Do tegorocznej Parady Robotów wspólnie z AGH Racing zaprosiliśmy zespoły bolidów akademickich, które biorą udział w Międzynarodowych Zawodach Formula Student/FSAE. “Są to zawody przeznaczone dla uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Na różnych torach wyścigowych – często tych samych, na których odbywają się wyścigi Formuły 1 – studenci z najlepszych szkół wyższych prezentują swoje bolidy. Liczą się zarówno właściwości jezdne auta, jak i jego prezentacja” – opowiada dr inż. Daniel Prusak, opiekun naukowy zespołu.

Samochody zaliczają się do różnego rodzaju klas i muszą spełniać szereg wymagań bezpieczeństwa narzuconych regulaminem zawodów FS. “Rozgrywane podczas zawodów konkurencje dzieli się na część statyczną i dynamiczną. Łącznie do zdobycia jest 1000 punktów. Zwycięża drużyna,
która uzyska ich najwięcej” – dodaje. W konkurencjach dynamicznych bolid testowany jest w takich kategoriach jak przyspieszenie na 75 metrów, kilometrowy tor przeszkód i jazda na 22 km ze zmianą kierowcy. Do konkurencji statycznych wlicza się prezentację biznesową, analizę kosztów, inspekcję techniczną. Brany pod uwagę jest także design.
Bolidy Formuły Student versus drony i roboty

Co łączy bolidy z dronami i robotami? Analiza informacji w czasie rzeczywistym. To są te same technologie przetwarzania informacji o stanie maszyny. Ilość danych zebranych tam i tu wymaga technik Big Data. A poza tym coraz częściej studenckie bolidy mają silniki elektryczne, co zdecydowanie pobudza innowacyjność takich konstrukcji.

Zakładamy, że pokazy bolidów spotkają z Waszym żywym zainteresowaniem, co ułatwi rozmowy ze światową federacją w sprawie organizacji regulaminowych zawodów Formuły Student w Krakowie w 2017 r. Najpierw pilot, potem wdrożenie… Zapraszamy zatem 19 czerwca pod Stadion Wisły na krakowskich błoniach, by nacieszyć się motoryzacyjną-robotyczno-dronową techniką.
Międzynarodowe Zawody Formula Student/FSAE
Uczestnicy Międzynarodowych Zawodów Formula Student/FSAE